Giżycko
Miasto położone jest w północno-zachodniej części województwa Warmińsko-Mazurskiego, w obrębie Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno.Posiada dobrze rozwiniętą bazę noclegową. Znajduje się tu również baza remontowa Żeglugi Mazurskiej, przystań żeglugi śródlądowej.Żeglarze w powiecie giżyckim znajdą idealne warunki do relaksu i rywalizacji sportowej. Jeziora Kisjano i Niegocin są corocznie miejscem rozgrywania najważniejszych krajowych zawodów żeglarskich .Jest to jedna z większych w Polsce gmin turystycznych. Składa się na to mnóstwo ośrodków wypoczynkowych, hoteli, pensjonatów, portów, gospodarstw agroturystycznych.
Aktywne spędzanie czasu: rowerowe wycieczki, wędkarstwo, jeździectwo.Jeziora są atrakcją nie tylko wiosną i latem. Jesień to wspaniały okres na wędkowanie, a także doskonały czas dla wypraw na grzyby. Idealnym uzupełnieniem jezior są tu lasy. Dla wielu las jest najpiękniejszy właśnie wczesną jesienią, kiedy mieni się wielorakimi barwami, a szelest liści pod butami wprawia w stan fantastycznego odprężenia. Zimą jeziora stają się areną zawodów bojerowych i rajem dla wędkarzy.
Mazury to nie tylko kraina "tysiąca jezior", charakterystyczne dla regionu są również bory mieszane, bagna i torfowiska. Zachowanie tym obszarom naturalnego charakteru przyczyniło się do występowania w nich dużej różnorodności ptaków i roślin. Równie bogaty i urozmaicony jest świat zwierząt. Sprzyjają temu warunki siedliskowe - rozległe lasy, a także obfitość wód i bagien.Aby pokazać najpiękniejsze zakątki Mazur powstają rezerwaty, parki krajobrazowe oraz pomniki przyrody.
Rezerwaty Powiatu Giżyckiego :
- Rezerwat Borki,
- Rezerwat Mazury,
- Rezerwat Lipowy ,
- Rezerwat Wyspa Lipowa,
- Rezerwat Spytkowo-Torfowisko,
- Rezerwat Jeziora Kożuchy,
- Rezerwat Perkuny,
- Rezerwat na wyspach jeziora Mamry i Kisajno,
- Rezerwat Jeziora Dobskie,
- Rezerwat przyrody nieożywionej Głazowisko Fuledzki Róg,
- Rezerwat Bagna Nietlickie,
- Rezerwat Staświńskie Łąki.
Atrakcje Turystyczne:
- Most obrotowy
na kanale Łuczańskim w Giżycku.
Most obrotowy został zbudowany w 1889r. Most zbudowano w celu zapewnienia dogodnego połączenia miasta z Twierdzą Boyen
- Twierdza Boyen
Twierdza Boyen jest doskonale zachowanym przykładem pruskiej szkoły fortyfikacyjnej. Położona na zachód od Giżycka, na wąskim przesmyku pomiędzy dużymi jeziorami Niegocin i Kisajno.
Zamek Krzyżacki
- Zamek w Giżycku, zamek wzniesiony przez zakon krzyżacki ok.1341r, położony nad kanałem Łuczańskim łączącym jeziora Niegocin i Kisajno. Siedziba prokuratora zakonnego.
Koncerty Organowe
- Niewątpliwą atrakcją turystyczną są koncerty organowe odbywające się w kościele Ewangelickim w Giżycku.
Historia Miasta:
Nowa Wieś (dziś Giżycko) otrzymała prawa miejskie, przyjmuje się że po 1572 roku. Prawo to obejmowało jednak tylko część Nowej Wsi, dopiero 15 maja 1612 nastąpił szczegółowy akt nadania praw miejskich, obejmujący cała Nową Wieś.
Nazwa stała się nieodpowiednia, ponieważ Nowa Wieś nie była już wsia, całą miejscowość nazwano Lötzen, nazwą przysługującą dotychczas jedynie zamkowi.Giżycko posiadało, podobnie jak wiele miast na Mazurach, dwie nazwy; mazurską Lec i niemiecką Lötzen. Po drugiej wojnie światowej, miasto nosiło starą nazwę Lec, wkrótce jednak zaczęto używać nazwy Łoczany. Później przyjęto nazwę Łuczany. 4 marca 1946 Komisja Ustalania Nazw Miejscowości ustaliła na cześć Gustawa Gizewiusza (Giżyckiego) nazwę Giżycko.Nazwę tę oczywiście nosi Gmina Giżycko, skupiająca okoliczne miejscowości.