Koordynaty GPS:
53°33'38.537"N, 20°59'43.86"ERegion:
Mazury i Warmia,
noclegi nad jezioremNoclegi w miejscowości:
Szczytno noclegiwojewodztwo:
warmińsko-mazurskieOPIS
SZCZYTNO leży nad jeziorem Długim, na Równinie Mazurskiej.
Historia miejscowości związana jest z zamkiem krzyżackim zbudowanym w połowie XIV w. Ówcześnie osada nazywała się Ortolfsburg, a następnie Ortelsburg ale okoliczni mieszkańcy nazywali ją Szczytnem. Od roku 1723 Szczytno posiada prawa miejskie. W XVII w. miasto nawiedziło wiele pożarów, chorób spowodowanych licznymi wojnami. Natomiast wiek XIX przyniósł spore ożywienie, dzięki czemu w 1818 r. miasto stało się stolicą powiatu. Podczas II wojny światowej Szczytno uległo dużemu zniszczeniu. Od 1945 r. jest miastem polskim. W 1995 r. w Szymanach pod Szczytnem został uruchomiony międzynarodowy Port Lotniczy "Mazury".
Zabytki i atrakcje
Szczytno - Ruiny zamku krzyżackiego zbudowanego w połowie XIV w. na miejscu starego drewnianego zamku spalonego przez Litwinów w roku 1370. Zamek był dwukrotnie zdobyty przez Polaków: w 1410 r. i podczas wojny trzynastoletniej (1454-1466). Na początku XVIII w. rozebrano część murów wykorzystując zdobytą cegłę do budowy domów. Zamek był miejscem sienkiewiczowskiej tragedii Juranda ze Spychowa i jego córki Danusi. Obecnie na terenie zamku, w sezonie letnim, odbywa się wiele imprez kulturalnych i rozrywkowych.
- Ratusz miejski z lat 1936-37 z wieżą zegarową, na której znajduje się punkt widokowy. We wnętrzach ratusza mieści się Muzeum Mazurskie (od 1945 r.) z ekspozycją dziejów i tradycji mazurskiej. Niezmiernie interesująca jest kolekcja ludowych mazurskich kafli piecowych. W ratuszu organizowane są również wystawy plastyczne.
- Kościół ewangelicko-augsburski z XVIII w. wybudowany na miejscu innej świątyni, która istniała tu w 1485 r.
- Bartna Strona (Buetnerdorf) - lokację uzyskała w 1360 r. Jest najstarszą częścią miasta.
- Chata Mazurska z połowy XIX w. przy ulicy Marii Konopnickiej 16. Szczyt jednej ze ścian wieńczy charakterystyczny pazdur. We wnętrzu chaty znajduje się ekspozycja dawnego cięższego sprzętu gospodarczego.
- Zabytkowe budynki browaru szczycieńskiego z końca XIX w. przy ulicy Mickiewicza. Swój największy rozkwit browar przeżywał w XVI w.
- Kamienice mieszczańskie z XIX w.
- Dawne starostwo w stylu pseudoklasycystycznym z 1885 r.
- Cmentarz żydowski założony w 1815 r. - przy ulicy Łomżyńskiej.
- Puszcza Piska jest największym skupiskiem leśnym na Mazurach. Spotkamy tu, przede wszystkim, sosnę osiągającą wysokość nawet do 40 metrów. Zobaczymy ty również: świerk, brzozę brodawkowatą i omszoną, olchę czarną i szarą, dąb szypułkowy, jesion wyniosły. W okolicach miejscowości Ruciane-Nida i Pisz wiek dębów sięga 300-400 lat, a niektóre okazy zaliczane są do pomników przyrody.
- Puszcza Napiwodzko-Ramucka. Jerutki
- Kościół z 1734 r. o konstrukcji szachulcowej. Murowana wieża kościoła została zbudowana w latach 1820-21.
MIEJSCOWOŚCI W POBLIŻU
WYZNACZ TRASĘ